Re-use centrum Back2Life v Trnave funguje už 3 roky

Prvé re-use centrum na Slovensku otvorila spoločnosť FCC Trnava spolupráci s mestom 22. júna 2021 s príznačným názvom Back2Life. Celkový objem príspevkov za produkty za 3 roky fungovania bol viac ako 85 000 eur. Príspevky v jednotlivých kategóriách sa dlhodobo pohybujú od 50 centov do 12 eur a slúžia primárne na prevádzku centra a podporu na projektov mesta v oblasti výsadby zelene. 

Pri vstupe do Back2life nájdete skutočne široký a rôznorodý sortiment. Veľkonočné dekorácie visia hneď vedľa hračiek a hier, dominujú police s domácimi potrebami, porcelán, ale aj rôzne rámiky, vázy, ruksaky, športové potreby, knihy a veľa iného, uloženého v regáloch. Kompletnú prehľadnú ponuku nájdte na webovej stránke www.back2life.sk, kde si predmety môžete rezervovať na 24 hodín, aby ste mali istotu, že svojho „favorita“ rýchlo nájdete a nikto vás v kúpe nepredbehne. Podľa štatistík za 3 roky fungovania si zákazníci najčastejšie rezervujú predmety prostredníctvom mobilných telefónov – až 75 % rezervácií. Každý predmet má nalepený QR kód, z ktorého sa dozviete aj aktuálnu cenu. V Back2life sa takmer nič nevyhodí. Za tri roky našlo vďaka re-use centru využitie viac ako 30 000 tisíc predmetov a približne rovnaké množstvo vecí bolo do centra prijaté na skladové zásoby. Od začiatku fungovania pretrváva najvyšší dopyt po veciach pre domácnosť (34 %), dekoráciách (20 %), hračkách a detských potrebách (15 %). Ponuka aj dopyt sú takmer vyrovnané, vďaka čomu dobre funguje aj ekonomika Back2Life centra.  

Back2life sa nachádza na Bottovej ulici, v epicentre žiakov a študentov z okolitých stredných škôl, základnej školy aj Materiálovo-technologickej fakulty a vysokoškolského internátu. Študenti tvoria značnú časť klientely. Prichádzajú si sem pre riad, poháre, príbory a iné vybavenie na internát, ale aj pre učebnice, knihy a športové potreby. Najviac zastúpená veková kategória návštevníkov je od 25 do 34 rokov – takmer 34 %. Klientela centra je však veľmi rozmanitá a vytvorila sa relatívne stabilná komunita ľudí, ktorí sa sem radi vracajú. Takmer 22 % návštevníkov sa opakovanie vracia aj na stránky Back2Life. Značnú časť klientely tvoria „štamgasti“, ktorí sem prídu aj niekoľkokrát do týždňa. Po troch rokoch fungovania však stále pribúdajú noví zákazníci. Chodia sem zo zvedavosti, aby priniesli veci, ktoré doma už nepotrebujú a často odchádzajú s neplánovanými „úlovkami“. 

Od samotného začiatku fungovania centra na všetko dohliada sympatická zamestnankyňa Jana Kováčová, ktorá hovorí: „Práve u mladých hrá dôležitú úlohu ekologické hľadisko a akési uvedomelé zmýšľanie. Mladé mamičky, ľudia z Ukrajiny aj sociálne slabšie skupiny navštevujú centrum kvôli nízkym cenám. Ďalšou kategóriou sú chalupári, ktorí si chcú zariadiť svoju chalúpku starožitnými doplnkami alebo rôznou keramikou. Centrum navštevujú aj seniori, ktorým chýba jeden kus zo servisu a navštevujú miesta, kde by ho mohli zohnať. Seniorky si rady zájdu po zánovnú kabelku či peňaženku. Pani Jana už pozná mnohých zákazníkov aj osobne.

Aj keď je maximálna cena za jednu vec, bez ohľadu na jej hodnotu, 12 eur, občas možno v Back2Life získať skutočné poklady, ako sú napríklad nový značkový snowboard, či zachovalá trojkombinácia kočíka. Ponuka re-use centra je rôznorodá, ale oblečenie z kapacitných dôvodov nie je k dispozícií. Počas minulého leta však zamestnanci niekoľkokrát zorganizovali v spolupráci s Baterkárňou letné swapy oblečenia.

„Sme veľmi radi, že sa nám podarilo vybudovať životaschopný projekt, kde nepotrebné veci dostanú druhú šancu. Myšlienku takzvaných re-use centier podporuje čoraz viac ľudí. Podobné projekty majú environmentálne poslanie, podporujú sociálnu zodpovednosť, poskytujú vzdelávacie príležitosti a motivujú zapájanie komunít. Znamenajú praktický a zodpovedný prístup k nakladaniu s odpadom a zdrojmi, keď sa odpad stáva dôležitým zdrojom ďalšieho využitia a nekončí na skládke, hovorí Zuzana Krenyitzká, manažérka marketingu a komunikácie FCC Slovensko.